Tam, kad Kalėdų laikotarpis būtų skirtas poilsiui, pasimėgavimui, o ne konfliktams ar nerimui – galima pasiruošti!

Šventinis sezonas prasideda dar gerokai iki švenčių – vos praėjus Vėlinėms ir Helovynui, prekybos centrai ima puoštis Kalėdų atributika, fone skamba kalėdinė muzika ir nejučia pradedame svarstyti… ką dovanoti per Kalėdas artimiesiems? Ką gaminti šventiniam stalui, kaip jį dekoruoti? Kur sutiksime Kalėdas, Kūčias ar Naujuosius metus? Kylant klausimams ima kilti ir stresas – kaip viską sukontroliuoti, suvaldyti ir susikurti pačias gražiausias, šilčiausias šventes? Nors šis laikotarpis – tai bendrumo, susitelkimo, džiaugsmo vienas kitu laikas, jis taip pat susijęs ir su iššūkiais. Spaudimas sukurti tobulą šventinę patirtį sau ir artimiesiems gali trukdyti atsipalaiduoti ir džiaugtis buvimu kartu. Nuotaikai įtakos turi santykiai šeimoje, noras pabūti vienam, finansinė situacija, perfekcionizmas, psichologinė būsena ir kiti faktoriai.

Iš anksto apgalvokite, kaip norite jaustis artėjant šventėms ir ką norite per jas nuveikti. Mūsų kultūroje įprasta didžiąją dalį laiko skirti šeimai, giminaičiams. Tačiau tai visai nebūtina – laiką galima susidėlioti taip, kad užtektų ir šeimai, ir draugams, ir sau – taip, kaip tuo metu atrodo tinkamiausia. Štai kas gali padėti pasirūpinti ramybe per šias šventes ir jų laukiant.

  1. Poilsis ir rutina. Ruošdamiesi šventėms, esame linkę per daug dirbti, o vakarais ieškoti dovanų internete ar lakstydami po prekybos centrus. Vertėtų prisiminti, kad gerai savijautai labai svarbu tinkamas poilsis: pakankamai miego kiekvieną naktį, pasivaikščiojimai gamtoje ar mėgstama veikla, rutinos laikymasis ir lengvas fizinis krūvis. Nevertėtų pasinerti į šventinį maratoną pametant save – poilsis ir miegas pirmoje vietoje! 
  2. Pirkinių minimalizmas. Atsispirti įvairioms reklamoms, nuomonių formuotojų rekomendacijoms, didelėms kalėdinėms akcijoms – nemenkas iššūkis. Tačiau jei pavyks tai padaryti, pasekmes pajusite ir finansiškai, ir džiaugdamiesi ramybe. Daug savęs atiduodame tam, kad rastume tobulą dovaną, kuri ne tik patiktų gavėjui, bet ir puikiai atrodytų nuotraukoje. Priminkite sau, kad šios šventės prasmė kur kas gilesnė nei dovanų teikimas. 
  3. Dėkingumas vietoje perfekcionizmo. Televizija, filmai ir žurnalai sudaro įspūdį, kad per šventes visi žmonės turi būti laimingi: tobulai atrodo, įperka prabangias dovanas, nesipyksta su artimaisiais, o jų visų namai – tarsi iš paveikslėlio. Tai nėra tiesa. Realybėje daugybė žmonių šiuo laikotarpiu patiria sunkumų: iššūkiai darbe, apsilankymų pas artimuosius derinimas, dovanų paieškos. Psichologai rekomenduoja šiek tiek atsipalaiduoti ir paleisti iliuziją, kad šventės gali būti tobulos. Užtenka, kad jums ir jūsų šeimai gera kartu, kad kuriate bendrumą ir jaukiai leidžiate laiką, lankote artimuosius. Užuot stengęsi viską padaryti tobulai, padėkokite už tai, ką turite: namus, artimuosius, maistą ant stalo, kalėdinę eglutę ir dovanas po ja, augintinius… bet ką, kas sušildo jūsų širdį. Atsipalaiduokite ir pasimėgaukite dabarties akimirka.
  4. Planuokite savo laiką ir veiklas. Sakoma, kad sprendimas nesirinkti taip pat yra pasirinkimas. Tik tuomet sprendimą už jus priims kas nors kitas. Šventiniu laikotarpiu tai gali būtų jūsų tėvai ar kiti artimieji. Jei jaučiate, kad nenorite daug laiko praleisti su giminaičiais, iš anksto informuokite, kiek laiko jiems skirsite. Jei nenorite kalbėtis konkrečiomis temomis (apie politiką, religiją ir pan.), sugalvokite, kaip temą nukreipsite. Galite šeimą nudžiuginti stalo žaidimu ar kita įdomia veikla. Kai žmonės yra įsitraukę ir užsiėmę kitais dalykais, mažesnė tikimybė, kad pokalbis pasisuks tema, kuri gali kelti konfliktą. Numatykite, kaip atsitrauksite nuo stalo, jei jums bus nemalonu – galbūt išeisite pasivaikščioti vienas ar su artimu žmogumi, o gal susiruošite anksčiau miegoti. Ieškokite galimybių, kaip apsaugoti savo gerą savijautą.
  5. Skirkite laiko sau. Galite išeiti pabūti vienas į kitą patalpą ar kiemą, pavedžioti šunį ar šiek tiek pasportuoti. Jei išseko jėgos – prigulkite pietų miego, klausykitės mėgstamos muzikos ar tinklalaidės, skaitykite knygą. Paskambinkite mylimam draugui ar draugei, papasakokite apie savo išgyvenimus arba kaip tik apie kitus dalykus. Pajuskite, ko šiuo metu jums labiausiai reikia ir, nejausdami kaltės jausmo, pasirūpinkite savimi.
  6. Realistiški lūkesčiai. Kuo daugiau žmonių dalyvaus šventėje – tuo daugiau chaoso. Nusiteikite, kad bus daug šurmulio, pašnekesių, o šventės planas koreguosis pagal esamą situaciją. Išnaudokite tai! Priimkite pokyčius kaip dalį šventės ir žiūrėkite į tai pozityviai. Kas nors vėluoja – daugiau laiko pasiruošimui arba minutėlė ramiai prisėsti ir atsipūsti. Pritrūkote kokio nors komponento – proga pasireikšti kūrybiškumui. Sau ir kitiems priminkite, kad po kurio laiko jūs atsiminsite ne maistą ar dovanas, o tai, kaip jautėtės šį vakarą. Todėl rinkitės ne stresą, pyktį ar įtampą, o atlaidumą, geranoriškumą ir supratingumą. Tai padės sukurti jaukesnę ir ramesnę atmosferą jums ir jūsų šeimai.
  7. Nuveikite ką nors gero! Tyrimai rodo, kad altruistiškas elgesys skatina hormonų, atsakingų už gerą nuotaiką ir laimės jausmą, išsiskyrimą smegenyse. Taip pat, kai padedate kitiems, jaučiatės reikalingi, įgaunate pasitikėjimo savimi ir drąsos veikti. Tai gali būti ir labai mažas dalykas, pavyzdžiui, skambutis arba žinutė žmogui, jei žinote, kad per šventes jis bus vienišas. Švenčių laikotarpiu vyksta daugybė savanoriavimo ar aukų rinkimo akcijų, kurios padeda kitiems žmonėms padovanoti šventinį stebuklą.
  8. Aptarkite finansus. Jeigu neturite galimybių išleisti daug pinigų dovanoms, raskite išeitį. Pavyzdžiui, susitarkite, kad šeimoje trauksite burtus ir kiekvienas šventės dalyvis turės nupirkti tik po vieną dovaną. Nurodykite, už kokią sumą turi būti dovana ir šventes pasitikite ramiai! Juk dovanos nebūtinai turi būti prabangios, jos skirtos parodyti dėmesį ir meilę. Tad, užuot pirkę, dovaną sukurkite patys – iškepkite sausainių ar išvirkite uogienės, padovanokite ne brangų daiktą, o su meile, rankomis pagamintą skanų prisiminimą.
  9. Būkite atviri su savimi ir kitais. Gali būti, kad esate užsienyje ir neturite artimųjų ar draugų šalia, o gal neseniai teko atsisveikinti su vienu iš mylimų žmonių. Tokios situacijos gali sukelti vienatvės, atskirties jausmą, liūdesį. Nereikėtų pasinerti į nemalonias emocijas, verčiau – pagalvoti, ką geriausia galite padaryti dėl savęs? Jei negalite pasimatyti su artimaisiais, susikurkite pramogų – nuvykite į koncertą, spektaklį ar kino teatrą. Žiūrėkite mėgstamą serialą, eikite pasivaikščioti, aplankykite miesto eglutę. Galbūt jūsų aplinkoje yra žmogus, kuriam rūpite – neizoliuokite savęs ir priimkite jo pagalbą, kvietimą susitikti ar kartu paminėti šventes. Netekus mylimo žmogaus, taip pat nereikėtų užsisklęsti. Jei jūsų teiraujasi, kaip jaučiatės – atvirai pasakykite, kad jums šiuo metu reikia palaikymo ar apkabinimo. Viskas, ką jaučiate, yra normalu, o šventės dažnai paaštrina ilgesį, sužadina prisiminimus. Leiskite aplinkiniams padėti, priimkite dovanas ar jums skiriamą laiką. Praktikuokite dėkingumą, medituokite, kartokite pozityvias afirmacijas, savanoriaukite.
  10. Kurkite savo ritualus ir tradicijas. Vienas iš ritualų šventiniu laikotarpiu galėtų būti meditacija. Kad, ruošdamiesi šventėms, pajustumėte daugiau ramybės ir laimės, meditacijai užtenka skirti iki 5 minučių per dieną. Švenčių tradicijomis gali tapti smagus žaidimas visiems susirinkus, šmaikščios istorijos. Dažna tradicija virsta eglutės puošimas, imbierinių sausainių arba namelių kepimas ir dekoravimas, kalėdinių filmų peržiūra kartu su šeima ir artimaisiais. Smagiai nuteikti gali vakarienė žvakių šviesoje arba išvyka aplankyti aplinkinių miestelių eglutes. Sugalvokite, kas labiausiai tiktų jūsų šeimai, ko ji nekantriai lauktų.
  11. Nustokite lygintis su kitais. Tai nesuteiks jums laimės, jos reikėtų ieškoti savyje. Nereikia gražiausiai papuošto namo gatvėje ar gausiausios vakarienės, kad būtumėte laimingi. Tai, kas reikalinga – vertybės ir pozityvumas – neparduodama prekybos centruose. Šventės suteikia džiaugsmą, nes susirenkame pabūti su mylimais žmonėmis ir parodyti jiems meilę, švelnumą, ilgesį. Kaimyno žolė visuomet atrodys žalesnė, bet jei žiūrėsite tik į saviškę ir rūpinsitės ja – turėsite kuo džiaugtis! Lygiai taip pat ir su šventėmis bei dovanomis. Todėl verčiau pasidžiaukite savo šeima ir artimaisiais, savimi. 
  12. Deleguokite darbus. Bendrumas gali būti gyvas ne tik prie stalo, bet ir jį ruošiant! Pasidalinkite su artimaisiais ne vien dovanomis ir džiaugsmais, bet ir atsakomybėmis. Taip visi jaus daugiau prasmės ir džiaugsmo susėdę prie stalo, nes žinos, kad prisidėjo prie bendros laimės. Pasiskirsčius darbus, nebus ir vieno pervargusio žmogaus, o visi darbai bus atlikti greičiau.

Šie 12 punktų atskleidžia vieną paprastą tiesą – tam, kad pasirūpintume kitais, turime pasirūpinti savimi. Lėktuve pirmiausia deguonies kaukę rekomenduojama užsidėti suaugusiajam, o tik po to ją dėti vaikui, taip ir gyvenime – norėdami duoti, turime gauti. Mūsų kultūroje įprasta aukotis dėl kitų, ypač šventiniu laikotarpiu – prisiimti kuo daugiau atsakomybių, pasirūpinti namų tvarka, maistu, apranga, dovanomis ir kitomis detalėmis. Šiais metais grįžkime prie esmės.

Comments are closed.