Kankina kasdienybė? Keli patarimai, kaip atrasti gyvenimo džiaugsmą bei tapti atviresniam pasauliui.

Išjudinkite rutiną. Dauguma žmonių dienas leidžia vienodai: keliamės tą pačią valandą, valgome tą patį per pusryčius, važiuojame tuo pačiu keliu į darbą, vakare dirbame įprastinius namų ruošos darbus ir pan. Tai mums taip įprasta ir natūralu, kad net nesusimąstome, kad yra kitokios veiklos,  galinčios praskaidrinti gyvenimą. Kaip teigia psichologas Ben Fletcher, rutina „suvalgo“ apie 85 proc. mūsų laiko. Retai kada savęs paklausiame. ar taip elgiamės dėl to, kad tai optimalu, ar dėl to, kad esame taip pratę daryti?  Meskite iššūkį savo įpročiams ir kartkartėmis išbandykite naujus dalykus. Net ir mažiausi rutinos pakeitimai gali praskaidrinti kasdienybę, suteikti naujų įžvalgų, sprendimo būdų ir suteikti naujos energijos. Pabandykite:

  •  praleisti dieną be televizoriaus,
  • nueiti apsipirkti į naują parduotuvę,
  • į darbą važiuoti neįprastu maršrutu,
  • 20 minučių vaikščioti ten, kur akys veda,
  • pasikalbėti su nepažįstamu žmogumi gatvėje ar parduotuvėje,
  • nueiti į parodą, kuri jūsų nedomina,
  • aplankyti naują vietą,
  • pažiūrėti dokumentinį filmą apie kitų kultūrų papročius.

Atsimerkite. Jei norite būti atviresni pasauliui, pirmiausia turite atsiverti patys sau. Pagalvokite, kokioje gyvenimo srityje jaučiatės „įstrigęs“. Paklauskite savęs, kaip galėtumėte šią situaciją pakeisti. Jei, tarkime, jus slegia monotoniškas darbas, pagalvokite, ką galėtumėte padaryti, kad dirbti jums būtų įdomu. Jei jaučiate, kad pašlijo santykiai su sutuoktiniu, užuot telkęs dėmesį į neigiamus dalykus, mėginkite rasti išeitį ­­– ką galėtumėte padaryti, kad santykiai vėl jus tenkintų? Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą. Sėdint ir laukiant pokyčiai nevyksta.

Vertinkite tai, ką turite. Žmonės dažnai save apibūdina neigiamybėmis – esu nepakankamai išsilavinęs, sveriu porą kilogramų daugiau nei reikėtų, neuždirbu tiek pinigų kiek kaimynas ir pan. Lygindami save su kitais ir ieškodami ydų tarsi užsidarome narve. O juk norime tobulėti! Nesigraužkite dėl to, ko neturite ar nepadarėte, – džiaukitės savo pranašumais. Kas jums gerai sekasi? Ko trokštate? Judėkite ta linkme. Atminkite, narve pasaulis ribotas.

Nustokite kritikuoti. Tolerancija skatina pažinimą. Nekritikuokite kitų žmonių požiūrio ar gyvenimo būdo. Pasistenkite į tai pažiūrėti jų akimis: ką gero jie ten randa? Kas jiems suteikia džiaugsmo? Ugdykite empatiją bei supratingumą. Tik tuomet galėsite užmegzti visaverčius santykius, susipažinti su įdomiais žmonėmis ir pažvelgti į pasaulį kitų akimis. Kuo didesnį ir įvairesnį pažįstamųjų ratą turėsite, tuo turtingesnių įžvalgų gausite bendraudamas.

Būkite spontaniškas. Kuo dažniau sakykite „taip“ netikėtiems siūlymams. Atsisakydamas išbandyti naujus dalykus prarandame labai daug ­– užveriame duris netikėtoms situacijoms, nesutinkame naujų žmonių, nesužinome kažko naujo ir  t. t. Gyvenimas taps kur kas turtingesnis, jei kaskart neužversite durų naujoms galimybėms. Neišbandyti dalykai neretai kelia nerimą, tačiau prieš atsakydamas „aš negaliu to padaryti, nes nemoku“ pabandykite pagalvoti pozityviai: „Aš pabandysiu, nes man smalsu“. Atvirumas pasauliui reiškia atviras, o ne uždaras duris.

Atraskite senas aistras.  Jei jums būtų suteikta galimybė nugyventi dar 5 gyvenimus, ką norėtumėte veikti? Kas būtumėte – mokytojas, keliautojas, mokslininkas, šokėjas, geriausias pasaulio virėjas ar pan.? Daug negalvodamas surašykite penkias norimas gyvenimo „kryptis“. Kas savaitę ar mėnesį pasirinkite po vieną „gyvenimą“. Tarkime, jei kitame gyvenime svajojate būti šokėjas, užsirašykite į šokių kursus, eikite į šokio spektaklius ir pan. Pagyvenkite tuo. Jums nebūtina tapti garsiausiu šokėju, tačiau pamėginkite pajusti tokio gyvenimo skonį. Pamatysite, kiek naujų dalykų suteikia skirtinga veikla, ir kas žino – gal atrasite naujų gyvenimo krypčių?

 

Parašykite atsiliepimą