Šunys perima šeimininkų stresą

Visiems gerai žinomas posakis: „Šuo – geriausias žmogaus draugas“. Ne vienas šuns šeimininkas pripažins, kad prisiglaudus prie savo augintinio net blogiausia diena tampa lengvesnė. Skirtingi tyrimai patvirtina, kad šunų, kaip ir kai kurių kitų gyvūnų, draugija žmogui naudinga. Ypač dažnai moksliniuose tyrimuose kalbama apie šunų gebėjimą sumažinti žmogaus patiriamą stresą. Tačiau naujausias eksperimentas parodė, kad gyvūnams ši misija nėra tokia lengva, kaip manėme.

Tyrime buvo stebimas šunų ir jų šeimininkų streso hormono kortizolio lygis. Jo metu atsižvelgta tiek į šuns veislę, tiek į šeimininko charakterio tipą pagal „Didžiojo penketo“ (angl. Big Five) apklausos rezultatus.

Tyrėjai atrado, kad žmonių patiriamas stresas daro įtaką augintinių savijautai. Kuo labiau susikrimtęs žmogus, tuo aukštesnis jo šuns kortizolio lygis. Tyrimas taip pat atskleidė, kad šunys savo šeimininkų stresą pastebi, tačiau šeimininkai negeba suprasti, kada jų šuns streso lygis pakilęs. Tad nepamirškite – nors jūsų augintinis džiugina jus sunkią akimirką, jį taip pat veikia jūsų nuotaikų svyravimai. Tad gal po sunkios dienos atsipalaidavimo nusipelnėte ne tik jūs, bet ir jūsų šuo?

Ann-Sofie Sundman, Enya Van Poucke, Ann-Charlotte Svensson Holm, Åshild Faresjö, Elvar Theodorsson, Per Jensen, Lina S. V. Roth; Long-term stress levels are synchronized in dogs and their owners; Scientific Reports, 2019.

Comments are closed.