Kiekvieną dieną mūsų galvose kirba daugybė įvairiausių minčių. Tačiau ar kada susimąstėte, kas vyksta mūsų kūne, kai mąstome?

Kiekvieną dieną mus aplanko daugiau nei šeši tūkstančiai skirtingų minčių. Tai atskleidė vienas naujausių amerikiečių mokslininko Jordano Poppenko tyrimų. Ar kada susimąstėte, kas vyksta mūsų kūne tuo metu, kai galvojame? Šis klausimas jau daugybę dešimtmečių neduoda mokslininkams ramybės, o tikslus atsakymas į jį vis dar išlieka tyrimų objektu.

Mąstymas yra viena sudėtingiausių žmogaus psichinės veiklos formų. Tai sudėtingas procesas, susijęs su informacijos supratimu, jos apdorojimu ir perteikimu. Mąstymas nėra kažkas, ką galime paprastai ir aiškiai pavaizduoti kokia nors struktūrine schema. Tačiau galime pažvelgti į tai, kas jau yra atrasta, ir patyrinėti, kas iš tiesų vyksta mūsų kūne, kai galvojame.

Kas yra mintis?

Pirmoji problema, su kuria susiduriama siekiant suprasti, kas vyksta mūsų kūne, kai mąstome, yra ta, kad ne visi vieningai sutaria, kas yra mintis. Mintį galima įsivaizduoti kaip niekada nenutylantį balsą jūsų galvoje. Pavyzdžiui, šį rytą gulėdami lovoje galbūt pagalvojote: „Ech, kaip nenoriu keltis.“ Pabandykime paanalizuoti šią mintį ir išsiaiškinti, kas iš tiesų tai yra.

Ar mintis, jog nenorite keltis, yra kažkas, kas spontaniškai kilo jūsų galvoje? O galbūt šią mintį kažkas sukėlė? Ar tai tiesiog jūsų smegenyse vykstantis fizinis procesas? O gal vis dėlto tai apraiška kažko kur kas gilesnio, tokio kaip siela, dvasia ar kita esybė? Atsižvelgiant į tai, kam užduosite šiuos klausimus, gausite išties skirtingus atsakymus.

Kai kurie mokslininkai remiasi redukcionizmo teorija, kuri teigia, kad kiekviena mūsų mintis yra nulemta smegenyse vykstančių cheminių reakcijų. Kiti filosofai ir teoretikai su tuo nesutinka ir kaip priešpriešą pateikia dualistinę teoriją. Pastaroji sako, kad protas yra atskiras nuo kūno, tad mūsų galvose vykstantys procesai nėra fiziniai. Kitaip tariant, protas yra kažkas daugiau nei vien smegenys.


Straipsnio tęsinį skaitykite lapkričio gruodžio Psichologija Tau numeryje

Comments are closed.