Turbūt nerasime žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs apie burtininką Harį Poterį. Gerbėjai ne tik perskaitė visas septynias britės Joanne K. Rowling fantastinio romano knygas, bet ir matė visas pagal šį romaną sukurto filmo dalis. Ne paslaptis, kad garsūs knygų, filmų personažai ar muzikos dievukai diktuoja madas, o juos pamilę paaugliai ar vaikai, norėdami būti panašūs, dažnai kopijuoja savo mėgstamus veikėjus. Mažasis magas – ne išimtis.

Milžiniško populiarumo sulaukusios istorijos apie H. Poterį patraukė ir mokslininkų dėmesį. Ne vienas jų atliko tyrimus, norėdamas išsiaiškinti kokią įtaką šis personažas bei istorijos apie jį daro gerbėjams ir kuo išsiskiria vaikai, augę kartu su magiškomis knygomis bei filmais. Lankasterio universiteto mokslininkai Eugene’as Subbotsky ir Claire Hysted atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 52 vaikai. Padalijus tiriamuosius į dvi grupes, buvo rodomos ištraukos iš filmų. Viena grupė žiūrėjo H. Poterio nuotykius, kita – filmų ištraukas be jokios magijos. Vėliau vaikams reikėjo atlikti testus, susijusius su vaizduote. Paaiškėjo, kad H. Poterį matę vaikai yra kur kas kūrybiškesni nei tie, kurie žiūrėjo paprastą filmą. Mokslininkės aiškina, kad fantastiniai, magijos kupini filmai iš tiesų veikia vaikų vaizduotę ir skatina jų kūrybiškumą.

Kitas tyrimas atskleidė dar vieną teigiamą garsaus personažo poveikį. Net keturi universitetai (Grinvičo, Paduvos, Veronos, Modenos) susivienijo ir atliko tyrimą, kuriame dalyvavo vaikai ir studentai, augę skaitydami ir žiūrėdami magiškojo vaiko nuotykius. Pasirodo, jie kur kas tolerantiškesni homoseksualams ir kitoms diskriminaciją patiriančioms grupėms, tokioms kaip emigrantai, pabėgėliai. Šie tyrimai tik dar kartą įrodo, kad garsūs personažai turi nemažą įtaką formuojantis vaikų vertybėms ir elgesiui. Taigi galima tik tikėtis, kad teigiamų veikėjų šiuolaikiniame pasaulyje kur kas daugiau nei tų, kurių elgesys ir gyvenimo būdas toli gražu neprimena pasakos.

Subbotsky, C. Hysted, N. Jones.Watching Films With Magical Content Facilitates Creativity in Children.Perceptual and Motor Skills, 2010; L. Vezzali, S. Stathi, D. Giovannini, D. Capozza, E. Trifiletti. The greatest magic of Harry Potter: Reducing prejudice. Journal of Applied Social Psychology, 2014.

Parašykite atsiliepimą