Jums būdingas perfekcionizmas? Tuomet jums sveika kartais tyčia padaryti klaidų. 

Perfekcionizmas – tai polinkis visuomet siekti geriausio įmanomo rezultato. Tačiau tikras perfekcionistas, net ir pasiekęs tokį rezultatą, ras prie ko prisikabinti. Šis bruožas tikrai nepadeda gyventi, kelia nuolatinę įtampą tiek pačiam žmogui, tiek aplinkiniams. Perfekcionistai dažniau „perdega“ darbe, juos dažniau kamuoja nerimas, stresas ar nemiga. Dėl perdėto kritiškumo sau ir kitiems perfekcionistams sunkiau sukurti darnius draugiškus ir romantiškus santykius. Ką daryti? Naujas mokslinis tyrimas žada išeitį. 

Mokslininkai teigia radę vaistą nuo perfekcionizmo. Tas vaistas – klaidos. Tyčinė, kontroliuojama nesėkmė gali padėti perfekcionistams mažiau jaudintis dėl klaidų. Eksperimento metu tiriamieji turėjo atlikti įvairias kompiuterines užduotis, kurioms reikia sumanumo. Taip pat jiems buvo liepta kartais tyčia padaryti klaidų. Eksperimento pabaigoje klaidas darę tiriamieji teigė jaučiantys mažiau baimės ir nerimo. 

Mokslininkai siūlo žmonėms, kuriems būdingas perfekcionizmas, įtraukti tyčinių klaidų į savo kasdienį gyvenimą. Tai gali būti visiškos smulkmenos, pavyzdžiui: išeiti iš namų nenusivalius batų ar darbo ataskaitoje padaryti gramatinę klaidą. Leisdami sau tyčia klysti, mažiau nerimausime, kai tai nutiks netyčia, ir nebeversime savęs nuolat viską daryti tobulai. 

S. A. Redden, T. A. Patel & J. R. Cougle. Computerized Treatment of Perfectionism through Mistake Making: A Preliminary Study; Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, 2022.

Comments are closed.