Ko gero, nerasime pasaulyje žmogaus, kuris bent kartą gyvenime nebūtų patyręs sunkumų. Deja, nė vienas nesame apsaugoti nuo nesėkmių, nelaimių, praradimų ir kitų gyvenimo išbandymų. Žmonės nuolatos susiduria su įvairiausiais sunkumais. Kai kurie jų būna mažesni, pavyzdžiui, menkas konfliktas darbe ar šeimoje. Kiti – kur kas didesni ir iš esmės keičiantys gyvenimą: skyrybos, darbo praradimas, sunki liga ar artimojo netektis. Tačiau tos pačios aplinkybės neretai sukelia skirtingą mūsų reakciją. Dalis žmonių geba išlikti stiprūs, konstruktyviai įveikti užklupusius sunkumus ir sėkmingai judėti tolyn. Kiti, priešingai, užgriuvus negandoms palūžta, puola į neviltį, pasijunta silpni ir bejėgiai. Kodėl žmonės linkę elgtis ir reaguoti taip skirtingai? Minėtais atvejais svarbų vaidmenį atlieka psichologinis asmens atsparumas. Būtent jis lemia, kaip asmeniui seksis įveikti užklupusius sunkumus ir negandas. Keli patarimai, kaip tapti atsparesniam gyvenimo negandoms:

Puoselėkite ir stiprinkite ryšį su kitais. Gyvenime labai svarbu turėti žmonių, su kuriais galime pasidalyti savo vidiniais išgyvenimais. Palaikanti šeima ir draugai yra mūsų psichologinio atsparumo pagrindas. Todėl puoselėkite ir stiprinkite ryšį su jais. Negailėkite savo laiko artimiesiems, draugams ir kitiems jūsų gyvenime esantiems svarbiems žmonėms. Susidūrę su sunkumais, neužsisklęskite. Priimkite pagalbą iš tų, kuriems rūpite. Nuoširdus ir atviras pokalbis su artimu draugu ar šeimos nariu suteikia galimybę pasidalyti jausmais, pažvelgti į situaciją kitomis akimis, o kartais netgi atrasti galimų problemos sprendimo būdų. Taip pat nenusigręžkite nuo tų, kuriems reikia jūsų paramos ir pagalbos. Galimybė padėti ir jausmas, kad esame reikalingi, taip pat padeda stiprinti bei auginti psichologinį atsparumą.

Ugdykite pasitikėjimą savimi ir savo galimybėmis. Pažinkite ir įsisąmoninkite savo stipriąsias puses. Išmokite pasidžiaugti savimi ir savo pasiekimais. Nepasiduokite griežtai savikritikai ir negatyvumui. Tokias mintis kaip „man nepavyks“, „aš nesugebėsiu to padaryti“ keiskite į pozityvesnes – „aš galiu“, „man pavyks“. Taip pat nebijokite išeiti iš savo komforto zonos ir susidurti su viduje tūnančiomis baimėmis akis į akį. Kuo labiau tikėsite savimi ir savo galimybėmis, tuo stipresni ir atsparesni jausitės susidūrę su sunkumais bei įvairiomis stresą keliančiomis aplinkybėmis.

Ugdykite savyje optimizmą. Išlaikyti optimistišką požiūrį užklupus gyvenimo sunkumams gali būti išties nelengva, tačiau optimizmas yra svarbi ir neatsiejama mūsų psichologinio imuniteto dalis. Pozityvus mąstymas nėra problemos ignoravimas, priešingai, tai suvokimas, jog visos gyvenimo negandos yra laikinos ir kad kiekvienas savyje turime užtektinai jėgų bei gebėjimų kovoti su kilusiais iššūkiais bei sėkmingai juos įveikti.

Išmokite priimti gyvenimo pokyčius. Mokykitės būti lankstūs ir prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių. Atminkite, kad pokyčiai yra neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Todėl priimkite juos kaip galimybę augti ir tobulėti.

Imkitės ryžtingų veiksmų. Venkite į sunkumus žiūrėti kaip į neįveikiamas problemas ir nelaukite, kol jos išsispręs pačios. Užuot pasidavę nevilčiai, pagalvokite, ką galėtumėte padaryti, kad jūsų situacija bent šiek tiek pagerėtų, ir ryžtingai imkitės veiksmų.

Mokykitės iš patirties. Susidūrę su nesėkme, nepulkite kaltinti kitų žmonių ar skųstis nepalankiai susiklosčiusiomis aplinkybėmis. Geriau paklauskite savęs, ko galėtumėte pasimokyti iš šios situacijos ir ką turėtumėte daryti kitaip, kad kitą kartą tai nebepasikartotų. Kiekvieną neigiamą patirtį priimkite kaip galimybę mokytis ir augti.

Juokitės. Nepraraskite humoro jausmo net ir susidūrę su sunkiomis gyvenimo situacijomis. Daugybė tyrimų rodo, kad nuoširdus juokas ne tik išlaisvina nuo neigiamų emocijų, bet ir didina mūsų atsparumą stresui.

Turėkite tikslų. Kelkite sau realistiškus tikslus ir nuosekliai jų siekite. Pamėginkite kasdien savęs paklausti: ką šiandien galėčiau nuveikti, kad bent žingsneliu priartėčiau prie savo tikslų? Darykite tai, kas kiekvieną dieną teiktų prasmę jūsų gyvenimui.

Išmokite atsipalaidavimo būdų. Atraskite metodų, kurie padėtų atsipalaiduoti, išsilaisvinti iš įtampos, nerimo ir kitų nemalonių emocijų. Tai gali būti piešimas, rašymas, meditavimas ar muzikos klausymas. Visi šie būdai padeda atgauti ir išlaikyti vidinę ramybę bei svarbiausia – ugdyti bei stiprinti mūsų psichologinį atsparumą.

Rūpinkitės savimi. Gyvenime labai svarbu rasti laiko sau. Kad ir kokie užimti būtumėte, pasistenkite atrasti laiko savo mėgstamoms veikloms. Taip pat ugdykite savyje naudingus įpročius, t. y. kasdien darykite mankštą, išeikite pasivaikščioti ar reguliariai užsiimkite kita mėgstama fizine veikla, pasirūpinkite sveika mityba, skirkite pakankamai laiko miegui ir kokybiškam poilsiui. Visapusiškas rūpinimasis savimi padeda sustiprėti tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Todėl tampame kur kas pajėgesni įveikti sunkumus, o tam neretai prireikia ne tik psichologinės, bet ir fizinės ištvermės.

Comments are closed.