Per pandemiją vaikų nerimo lygis padvigubėjo – kaip padėti atgauti ramybę?

Nerimas yra vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų vaikams nuo 3 iki 17 metų amžiaus. Nuolat nerimo varginamas maždaug 1 iš 11 vaikų. Prieš pandemiją JAV atlikti tyrimai parodė, kad per pastaruosius kelerius metus vaikų nerimo lygis gerokai išaugo. Tyrėjai sako, kad prie to labai prisideda naudojimasis socialine žiniasklaida, nuolatinis informacijos apie save viešinimas ir lyginimasis su kitais. Lyg to būtų maža, nuo pandemijos pradžios vaikų nerimo lygis visame pasaulyje šoktelėjo dvigubai. Vos spėjus nuslūgti pandemijos sukeltam stresui, prasidėjo karas Ukrainoje, kuris neabejotinai didina vaikų (bei suaugusiųjų) nesaugumą ir nerimą. Kaip padėti mažiesiems atgauti vidinę ramybę?

Apklausa rodo, kad dauguma tėvų yra linkę prisitaikyti prie vaiko patiriamo nerimo ir kažkokiu būdu padeda jį sumažinti. Pavyzdžiui, leidžia vaikui pačiam pasirinkti, ar jis nori imtis kokių nors veiklų, ir neverčia vaiko daryti to, kas jam kelia stresą. Taip pat nerimą sumažinti padeda rutina ir pastovūs namų ritualai, pavyzdžiui, vakarienė visiems kartu tuo pačiu metu. Jei vaikas nerimauja vėlyvu paros metu, prisitaikantys tėvai gali leisti jam ilgiau pabūti kartu ar lieka jo kambaryje, kol vaikas užmiega. Kitaip tariant, prisitaikymas – tai vaiko individualių nerimo priežasčių suvokimas, pateisinimas ir visapusė pagalba nusiraminti. 

Tyrėjai sako, kad tėvų prisitaikymas itin svarbus ir padeda vaikui išvengti didesnių problemų ateityje. Tačiau kartu jie įspėja – būtina nustatyti ribas. Per didelis prisitaikymas prie vaiko jaučiamo nerimo mažina jo pasitikėjimo savimi jausmą ir savarankiškumą. Tuomet kiekvieną kartą pajutęs grėsmę vaikas bėga pas tėvus, užuot mokęsis nemalonius jausmus išgyventi ir nusiraminti savo jėgomis. Nuolat visapusiškos tėvų pagalbos sulaukiantis vaikas pagaliau ima jos primygtinai reikalauti net ir nesudėtingose situacijose. Todėl tėvai, neleisdami vaikui nė minutėlę patirti diskomforto, sukuria jam augti ir tvirtėti emociškai nepalankią aplinką. 

Normalu, kad dauguma tėvų nori savo mažyliams duoti viską, kas geriausia. Tačiau kartais geriausia dovana – proga ugdyti savarankiškumą. 

Data and Statistics on Children’s Mental Health; Centers of Disease Control and Prevention, 2022.

J. Thompson-Hollands, et al. Parental Accommodation of Child Anxiety and Related Symptoms: Range, Impact, and Correlates; Journal of anxiety disorders, 2014.

Comments are closed.