Tai, ką atsimename iš pirmųjų savo gyvenimo metų, dažnai tėra tėvų pasakojimų ir šeimos nuotraukų fragmentai.

Ar kada bandėte atsiminti savo ankstyvąją patirtį, kai jums buvo vos metai ar dveji? Neapsigaukite manydami, kad ji yra tikra, nes atmintis iki trejų ar net penkerių metų dar nėra tokia gera ir, labai tikėtina, tėra jūsų fantazijos vaisius.

Mokslininkai atliko išsamų tyrimą su žmonėmis, kurie teigė atsimenantys save dar su vystyklais ar gulinčius kūdikių vežimėlyje. Jie turėjo detaliai papasakoti savo patirtį, o ši buvo ištirta, pasitelkus lingvistinę informaciją analizuojančią programinę įrangą. Ji gali suskaičiuoti ir sugrupuoti į specifines grupes dažniausiai vartojamų sakinių, frazių ir žodžių skaičių bei kontekstą.

Atlikus išsamią analizę, visi dalyvių pasakojimai buvo sugrupuoti į fiktyvius ir galimus atsiminimus iš ankstyvos bei vėlesnės vaikystės. Prie fiktyvių buvo priskirti pasakojimai iš ankstyvos vaikystės: kaip tėvai dalyvius vežiojo vežimėlyje, sodino į kūdikiams skirtą kėdutę, keitė sauskelnes, taip pat kaip jie pradėjo žengti pirmuosius žingsnius ar tarti pirmuosius žodžius. Prie galimų prisiminimų priskirti pasakojimai apie tai, kaip dalyviai žaidė su žaislais, draugavo su broliais ar seserimis ir pan.

Mokslininkai nustatė, kad tik pusė iš visų dalyvių atsiminė tikrus įvykius iš ankstyvos vaikystės, o kita pusė susikūrė fiktyvius prisiminimus, klausydami tėvų pasakojimų, žiūrėdami nuotraukas, trumpus fragmentiškus prisiminimus apipindami savo fantazijomis ar sapnais.

Tad jei norite suprasti, kurie jūsų atsiminimai iš pirmųjų gyvenimo metų yra tikri, o kurie fiktyvūs, paklauskite savo tėvų, ar tikrai galėjote įvairias detales aiškiai atsiminti.

  1. Akhtar, L.V. Justice, C. M. Morrison, M. A. Conway. Fictional First Memories. Psychological Science, July 1, 2018.

Parašykite atsiliepimą