Kvėpavimo pratimai iš tikrųjų veiksmingi. 

Pirmieji kvėpavimo pratimai yra tūkstančių metų senumo. Kvėpavimą savo sveikatai gerinti įvairiose Rytų šalyse pasitelkdavo senovės jogai. Šiais laikais kvėpavimo pratimai rekomenduojami norint pagerinti tiek fizinę, tiek emocinę savijautą. Tačiau ar jie tikrai veikia? Negi tiesiog pripildę savo plaučius oro galime gauti apčiuopiamos naudos?

Jau ne vienas tyrimas parodė, kad taip. Neseniai atlikto eksperimento rezultatai atskleidė, kad net vienas penkių minučių gilaus ir lėto kvėpavimo seansas gali veiksmingai sumažinti stresą bei nerimą. Kvėpavimo pratimai naudingi ir staiga užklupus stresui, ir kaip prevencinė priemonė. O reguliariai visą savaitę mankštinantis, šis įrankis gali būti veiksmingesnis, kai jo iš tikrųjų prireiks. 

Nuo ko pradėti, jei niekada nebandėte jokios kvėpavimo technikos? Štai paprastas ir efektyvus pratimas.

  1. Patogiai atsisėskite. Šį pratimą taip pat galite atlikti stovėdami, pavyzdžiui, jei laukiate eilėje. Jei gulite, vieną ranką galite padėti ant krūtinės, o kitą – ant pilvo.
  2. Švelniai nuleiskite akis į grindis priešais save arba užmerkite.
  3. Pradėkite stebėti, kaip šiandien jaučiatės, koks jūsų kvėpavimas.
  4. Skaičiuodami iki keturių per nosį giliai įkvėpkite ir skaičiuodami iki keturių iškvėpkite.
  5. Tęskite šį kvėpavimo ciklą vieną minutę. 
  6. Dabar pakeiskite kvėpavimo ciklą: įkvėpkite per keturis, iškvėpkite per penkis. Tai darykite minutę. 
  7. Dabar įkvėpkite per keturis, iškvėpkite per šešis. Tęskite, kiek norėsis. 
  8. Kai būsite pasiruošę, grįžkite į įprastą kvėpavimą nebandydami jo kontroliuoti.

Gilus kvėpavimas su ilgesniu iškvėpimu padeda nusiraminti. Jis gali būti ypač naudingas prieš svarbų susitikimą, viešą kalbą ar pirmąjį pasimatymą, kai jaudinatės. Išbandę nustebsite, kad jūsų plaučiai – puikiausias įtampos valdymo įrankis. Visiškai nemokamas ir be jokių šalutinių efektų!

V. Magnon, et al. Benefits from One Session of Deep and Slow Breathing on Vagal Tone and Anxiety in Young and Older Adults; Scientific Reports, 2022.

Comments are closed.