Kaip išvengti šviesos trūkumo sukeliamų nuotaikos svyravimų?

 Nuolat apniukęs dangus, visur telkšančios balos, ilgi vakarai prie televizoriaus ir jau rugsėjį prasidedantis pavasario laukimas – šaltasis periodas Lietuvoje džiugina retą. Kad nepanirtume į saulės ir šilumos trūkumo keliamą slogią nuotaiką, verta kuo greičiau imtis veiksmų!

Saulės trūkumas sargdina

Saulės šviesos trūkumas – vienas didžiausių nuotaikos priešų rudenį. Dėl to gali išsiderinti cirkadinis ritmas: dieną jaučiamės apsnūdę, o nakties miegas suprastėja. Be to, saulės šviesa skatina mūsų organizmą gaminti vitaminą D, kuris svarbus imunitetui ir gerai nuotaikai. Kai trūksta šio vitamino, didėja rizika susirgti tokiomis ligomis kaip nutukimas, depresija, lėtinio nuovargio sindromas.

Į botus, ir bėgte per balas!

Ką daryti? Net jei orai nedžiugina, prisiverskite kuo daugiau būti lauke. Ir šaltuoju metų laiku gaunama saulės šviesa skatina mums taip reikalingo vitamino D gamybą. Būnant (ir ypač sportuojant) gryname ore, pagerėja smegenų aprūpinimas deguonimi – dėl to jaučiamės žvalesni, energingesni. Dar daugiau naudos, jei vaikštinėjate prie vandens. Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad būdami prie vandens telkinių daug greičiau atgauname emocinę pusiausvyrą.

Daugiau šviesos

Būdami patalpose, apsupkite save jaukumu, kurį sukuria tinkamas namų apšvietimas. Tyrimai rodo, kad mus geriau psichologiškai veikia šilta šviesa. Kai apšvietimas yra jaukus, gintarinės spalvos, greičiau atsipalaiduojame, pailsime, net mūsų kūno temperatūra būna šiek tiek aukštesnė. Darbo ar studijų vietoje šviesa gali būti šaltesnė ir ryškesnė – toks apšvietimas išbudina, padeda susikoncentruoti.

Imkite pavyzdį iš danų

Danijoje, kur apsiniaukusių dienų itin daug, egzistuoja savita filosofija, padedanti išgyventi šaltąjį metų periodą jaukiai ir džiugiai. Ši filosofija vadinama „hygge“ ir gali būti verčiama įvairiai, pavyzdžiui, „menas kurti intymumą“, „malonumas, kurį suteikia raminantys dalykai“ ar net „kakavos gėrimas prie žvakių šviesos“. Į šią filosofiją įeina viskas, kas padeda jaustis gerai, ramiai ir maloniai. Apšvietimas čia labai svarbus. Nuo šilta šviesa kambarį užliejančių daniškų šviestuvų iki kiekvienuose namuose nuolat deginamų žvakių. O kur dar minkšti pledai, spalvingos pagalvėlės, kvapnūs karšti gėrimai ir maži draugų susibūrimai namuose! Daniškasis „hygge“ gali būti puikus pavyzdys, kaip rudenį ir žiemą paversti smagiausiu metų laiku.

 

 

Comments are closed.