Sodo ir daržo darbai naudingi mūsų psichinei sveikatai.

Vaikystėje negalėjote pakęsti, kai liepdavo ravėti daržą, o dabar tik ir laukiate, kol vyksite į sodą pasikapstyti tarp savo morkų ir burokų? Sodo ir daržo darbai gali atrodyti sunkūs, tačiau, pažvelgę į juos ne kaip į prievolę, o kaip į malonumą, patirsite daug pasitenkinimo. 

Gerosios dirvožemio bakterijos 

Judėjimas, grynas oras ir saulė neabejotinai gerina savijautą. Tačiau darže rasite dar kai ką, kas jums tikrai į naudą – gerąsias bakterijas. Dirbant darže natūraliai į žmogaus organizmą patenka šiek tiek dirvos bakterijų. Profesorius Christopheris E. Lowry tyrinėja mikrobiotos poveikį žmogaus fizinei ir psichinei sveikatai. Jis nustatė, kad dirvožemyje esantys mikrobai veikia mūsų smegenis kaip antidepresantai, tačiau be pastarųjų sukeliamo šalutinio poveikio. Dirvožemio mikrobų mycobacterium vaccae poveikį mokslininkas prilygina „Prozac“ – vaistui, kuris Amerikoje dažnai skiriamas depresijai gydyti. Taigi, pasiraitokite rankoves ir kapstykitės darže į sveikatą!

Gamtoje kaip namuose

Sodininkystė ir daržininkystė – tai ne tik buvimas gamtoje, bet ir ryšys su gamta. Šių darbų metu tiesiogiai liečiame žemę, augalus, vandenį – tai turi neįtikėtinai stiprų raminamąjį, fizinę ir psichinę sveikatą gerinantį poveikį. Tyrimai rodo, kad darbas sode ir darže turi įtakos geresniam nakties miegui, mažesniam streso ir nerimo lygiui. 

Knygos „Sodininkystės psichologija“ (angl. „Psychology of Gardening“) autorė, psichologė Harriet Gross rašo, kad „būti ir dirbti sode yra galimybė jaustis „namie“ būnant lauke“. Tokiu būdu tarsi ištrinama riba tarp žmogaus ir gamtos. Šio pojūčio nesuteiks tiesiog pasivaikščiojimas miške. H. Gross sako, jog dirbdami sode ir darže sukuriame ypatingą ryšį su augalais. Stebime jų gyvenimą nuo pat pradžios: sodiname, ravime, genime, laistome ir tręšiame, o paskui džiaugiamės derliumi. Įsijautę į šį procesą, patiriame daugybę teigiamų emocijų – jaudulį, ar sudygs, ar užaugs, džiaugsmą matydami progresą ir pasimėgavimą darbo vaisiais, atsidūrusiais ant mūsų stalo. 

Į daržą su vaiku

Sodo ir daržo darbai – geras būdas vaikus mokyti kantrybės, kruopštaus darbo ir atsakomybės. Tyrimai rodo, kad šie darbai padeda vaikams nusiraminti, gerina koncentraciją. Ne veltui pažangios mokyklos ir darželiai dažnai turi lysves, kur vaikai patys augina daržoves ir uogas. Šią praktiką galite išbandyti ir namuose su sąlyga, kad vaikui pasikapstyti darže pasiūlysite, o ne versite. Didžiausias mokslas čia – pateikti darbą kaip pramogą. Tam gali praversti spalvingi sodo įrankiai ar jūsų sugalvotos istorijos apie augalų gyvenimą. 

 

Comments are closed.