Prakaito kvapas priklauso nuo patirtų emocijų.

Mokslininkai aiškinasi, kokia sąsaja egzistuoja tarp kūno kvapo, patrauklumo ir fizinės konkurencijos. Šį kartą į tyrėjų akiratį papuolė kovos metu išskiriamas prakaitas ir jo kvapas.

Ne tik žmonės, bet ir gyvūnai kovoja vieni su kitais dėl teritorijos, geresnio maisto ar poravimosi partnerių. Tačiau gyvūnai nėra linkę kovoti su bet kuo, dažniausiai individas žino savo padėtį visuomenėje ir meta iššūkį varžovui tik tuomet, jei turi galimybę laimėti.

Kaip gyvūnai nusprendžia, ar kovoti, ar atsitraukti? Šiam sprendimui priimti atsižvelgiama į daug faktorių, tokių kaip priešininko dydis, aršumas, skleidžiami garsai, atsiminimai iš prieš tai buvusių susidūrimų bei kvapas. Pavyzdžiui, žemesnio rango pelės vengia dominuojančių patinų kvapo. Tačiau pelių pateles labiau traukia dominuojančių patinų kvapas. Ar tokį patį poveikį pergalės kvapas turi ir vyrų patrauklumui?

Prahos Karolio universiteto psichologai pabandė atsakyti į šį klausimą. Jie apsilankė daugelyje MMA (mišrių kovos menų) sporto salių Čekijoje ir surinko 40 vyrų kovotojų savo eksperimentui. Kiekvienas sportininkas, kovodamas ringe, turėjo vilkėti švarius marškinėlius, o vėliau atsakyti į klausimus apie savo emocijas. Po kovos sportininkai turėjo vilkėti kitus marškinėlius 30 minučių. Prakaitu išmirkę marškinėliai buvo užšaldyti, kad kūno kvapas liktų šviežias.

Vėliau universitete tyrėjai paprašė savanorių moterų pauostyti tuos marškinėlius ir įvertinti kvapo vyriškumą, intensyvumą, malonumą ir patrauklumą.

Savanorės įvertino marškinėlių, vilkėtų per kovą, kvapą, kaip labiau patrauklų ir malonų. Tačiau po kovos vilkėtų marškinėlių kvapas tiriamosioms pasirodė vyriškesnis. Įdomu tai, kad laimėjusių ir pralaimėjusių kovą vyrų marškinėlių kvapas buvo vienodai patrauklus. Tačiau skirtumai išaiškėjo pasitelkus kovotojams duotus klausimus apie emocijas. Pasirodo, tų kovotojų, kurie dėl savo kovos jautėsi blogiau, marškinėlių kvapas buvo mažiau patrauklus. Tie, kurie po kovos teigė esantys savimi patenkinti ir gerai nusiteikę, kvepėjo moterims maloniau, nesvarbu, laimėjo ar pralaimėjo kovą.

Fialová, V. Třebický, R. Kuba, D. Stella, J. Binter, J. Havlíček. Losing Stinks! The Effect of Competition Outcome on Body Odour Quality; Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences; 2020.

Comments are closed.