Vaikydamiesi laimės, ne tik jos nepagauname, bet ir prarandame brangų laiką.

Dauguma žmonių turi įsivaizduojamo laimingo gyvenimo planą. Iš pradžių studijuoti universitete ir įgyti išsilavinimą, vėliau susirasti svajonių darbą. Diplomas rankose, karjera pasiekta, tačiau jausmas toks pat kaip vakar. Investuojame begalę laiko ir išteklių, kad pasiektume tikslus, bet vėl pamatome, kad laimė slypi visai ne čia.

Laimės siekimas dažnai tampa siekiu, neatsižvelgiant į tai, kad ji yra abstrakti, neapčiuopiama ir netgi nepastovi. Laimės vaikymasis pastaruoju metu tapo kone epidemija. „Google“ paieškose klausimas „Kaip tapti laimingam?“ puikuojasi paieškų viršūnėse jau penkerius metus. Kaip šios nesibaigiančios laimės paieškos mus veikia? Kodėl neretai skirdami tiek energijos jaučiame nepasitenkinimą ir kartėlį, o laikas praskrieja itin greitai? Mokslininkai, siekdami rasti atsakymus į šiuos klausimus, atliko keletą eksperimentų. Vieno tyrimo metu dalyvių paprašyta užpildyti laimę vertinantį klausimyną ir atsakyti, ar dažnai jie jaučia, kaip greitai bėga laikas. Pasirodo, kad kuo daugiau dedama pastangų siekiant būti laimingam, tuo labiau žmogui trūksta laiko.

Kito tyrimo metu dalyviams buvo parodytos dvi televizijos laidos: linksma komedija ir dokumentinis filmas apie tiltų statybą. Taip bandyta sužinoti, kaip laimės siekimas veikia laiko suvokimą. Dokumentinį filmą žiūrinčiųjų buvo paprašyta pasijusti laimingais, o kiti galėjo laisvai reikšti kylančias emocijas. Bandžiusiesiems pasijusti laimingais dokumentinis filmas pasirodė nuobodus laiko švaistymas.

Visi tyrimai patvirtino mokslininkų spėjimus: kuo labiau stengiamės būti laimingi, tuo labiau mums trūksta laiko tam pasiekti. Ir kuo labiau jaučiame laiko trūkumą, tuo nelaimingesni jaučiamės.

Išeitis iš šio užburto rato visai paprasta: liautis vaikytis laimę ir tiesiog pradėti gyventi. Kai pečių nebeslėgs neapčiuopiamas tikslas, bus paprasčiau džiaugtis paprastais dalykais, suteikiančiais prasmę. Nustojus vaikytis nepagaunamą laimę, atsiras daugiau laisvo laiko, o kartu ir daugiau laimės.

Kim, S. J. Maglio. Vanishing time in the pursuit of happiness. Psychonomic Bulletin & Review, March, 2018.

Jums gali būti įdomu

Parašykite atsiliepimą