Įtemptas rytas – blogiausias būdas pradėti dieną. Ką daryti, kad dienos pradžia būtų lengvesnė? 

Ar pastebėjote, kokia būna jūsų diena, kai rytą pradedate skubėdami, bėgdami, vėluodami? Dažniausiai tokiomis dienomis tik vakare suvokiame, kaip buvo sunku ir kokie esame pavargę. Tačiau jei diena prasideda taip, kaip mums geriausia, paprastai ji būna rami ir produktyvi. Taigi tai, kokią dieną turėsite, dažnai priklauso nuo rytinių pasirinkimų. Šie įpročiai, virtę rutina, yra tarsi visos dienos pamatas. Tad kaip jį lipdyti, kad jis būtų tvirtas?

Visų pirma patyrinėkime, kas yra rutina. Tai tos pačios užduotys, atliekamos kasdien ta pačia tvarka. Ilgainiui jos tampa įpročiu ir iš mūsų nebereikalauja daug psichinės energijos. Kitaip tariant, prie jų taip priprantame, kad atliekame automatiškai. Rutina mus ramina, leidžia jaustis saugiai.

Knygos „Dienos ritualai“ autorius Masonas Currey’is tyrinėjo žinomų menininkų įpročius. Anot jo, rutina gali būti puikus mechanizmas, leidžiantis prasmingai išnaudoti laiką, ugdantis valią, savidiscipliną ir optimizmą. Gerai suplanuota rutina neleidžia išsekinti savo psichinės energijos ir padeda išvengti nuotaikų kaitos. Tyrimai rodo, kad nuolat atliekant pasikartojančias užduotis ta pačia tvarka stiprėja mūsų smegenų galios ir psichinė sveikata. 

Ypač teigiamą poveikį gali turėti ryto rutina. Iš pirmo žvilgsnio tai, kaip praleidžiame rytą, kuo užsiimame vos išlipę iš lovos, gali atrodyti tiesiog nereikšmingos smulkmenos. Tačiau iš tikrųjų rytinė veikla turi didžiulį poveikį mūsų sveikatai, nuotaikai, produktyvumui ir kitiems dalykams. Įprasti ryto ritualai, diena iš dienos atliekami ta pačia tvarka, leidžia ugdytis sveikus įpročius, didinti savo energijos lygį, gerinti santykius, pasitikėjimą savimi ir kt. Daugiau energijos, susikaupimo ir ramybės nuo pat ryto – mažiau streso visą likusią dieną. 

Knygų apie laiko planavimą ir produktyvumą autorė Laura Vanderkam, tyrinėjusi, kaip rytus praleidžia sėkmės lydimi žmonės, teigia, kad rytas yra raktas į gerą dieną. „Jei juo naudosimės išmintingai, galėsime susikurti įpročius, leidžiančius mums gyventi laimingiau ir produktyviau. Išnaudodami ryto valandas lengviau įgyvendinsite savo svajones“, – teigia L. Vanderkam.

Žinomų žmonių ryto valandos

Garsūs ir produktyvūs žmonės dažnai pasakoja apie savo ryto ritualus ir tai, kaip jie padeda siekti užsibrėžtų tikslų ar tiesiog jaustis laimingesniems. Ką jie daro?

Savo knygoje apie menininkų dienos ritualus M. Currey’is rašo, kad jie išnaudoja rytines valandas kūrybai ir įvairiems įpročiams. Žinoma, kad Franzas Schubertas nuo šeštos ryto iki pirmos valandos dienos kurdavo muziką. Ludwigas van Beethovenas keldavosi su aušra ir prieš darbus leisdavo sau mėgautis ryto ritualais: pusryčiams ruošdavo kavą lygiai iš šešiasdešimties kavos pupelių, kurias pats kruopščiai suskaičiuodavo. Piotras Čaikovskis rytais skirdavo sau valandą išgerti arbatos ir paskaityti Bibliją, o po jos – būtinai kokį nors leidinį anglų kalba. Tada jis trumpai pasivaikščiodavo ir tik tuomet pradėdavo darbus. Rašytoja Jane Austen pabudusi grodavo pianinu, gamindavo pusryčius su šeima, o vėliau rašydavo. 

Ryto ritualai svarbūs ir šiais laikais. Garsi japonų namų erdvės organizavimo ekspertė Marie Kondo kas rytą prieš išeidama iš namų atlieka greitą tvarkymosi ritualą, kuris padeda jai nuraminti mintis. Lektorius ir knygų autorius Tony Robbinsas rytais neria į šaltą baseiną, kad įgautų daugiau energijos. O štai japonų rašytojas ir vertėjas Haruki Murakami keliasi ketvirtą ryto, neatsitraukdamas dirba penkias ar šešias valandas ir tik po pietų skiria laiko savo pomėgiams bei asmeniniams įpročiams – bėgimui, plaukimui, muzikai. Jis teigia, kad tokia rutina yra tarsi hipnozė, programa, kuri leidžia pasiekti gilesnį proto lygmenį. Todėl tokio režimo laikosi kasdien. 

Susikurkite tobulą rytą

Galite sakyti, kad nesate ryto žmogus arba kad rytais neturite laiko, tad ką jau ten kalbėti apie kažkokius rytinius įpročius. Tačiau ryto ritualai nereiškia, kad privalote keltis labai anksti. Įsiklausykite į save ir kelkitės tada, kada jums geriausia, skirkite savo ryto įpročiams tiek laiko, kiek galite ir norite. Tam užteks vos 30 minučių. Svarbiausia – kasdien tuo pačiu metu ir ta pačia eilės tvarka. Ryto rutina veiksminga tada, kai pasirinktas veiklas atliekate nuolat ir ilgą laiką. 

Kiekvienas gali atrasti sau tinkamus ryto įpročius. Tačiau kas tinka vienam žmogui, nebūtinai tiks kitam, todėl svarbu eksperimentuoti. Visi turime skirtingą biologinį ritmą, skirtingas nuostatas ir nevienodas produktyvumo galimybes. Vieni siekia gyventi itin produktyviai: keliasi labai anksti, lenda po šaltu dušu, sportuoja ir imasi rytinių darbų. Kiti rytą skiria savo malonumui ir laisvei: ramiai išgeria puodelį kavos, klausosi mėgstamos muzikos ar perskaito keliolika puslapių geros knygos. Svarbu, kad atrastumėte tai, kas tinka jums. Niekas negali pasakyti, kokia yra tobula ryto rutina. Tik jūs patys galite ją atrasti. Kai nekantriai lauksite kiekvieno savo ryto, o diena be rytinių ritualų atrodys ne tokia gera, žinokite, kad susikūrėte tobulą savo ryto rutiną.

Žvelkite į ryto rutiną ir jos tobulinimą tarsi į žaidimą. Tai puikus būdas siekti darbo ir poilsio pusiausvyros. Išnaudokite ryto ritualus, kad jie padėtų jaustis geriau ir siekti savo tikslų. Pagalvokite, kiek rytų dar bus jūsų gyvenime – jie visi gali būti malonūs ir produktyvūs.

Kaip susikurti savo ryto rutiną?

1. Pagalvokite, koks turėtų būti jūsų ryto rutinos tikslas, ką norėtumėte pasiekti. Norite būti sveikesni? Norite jausti daugiau vidinės ramybės? O gal siekiate didesnio produktyvumo? Žinodami, ko norite, lengviau atrasite sau tinkamus ryto įpročius.

2. Skirkite laiko ir dėmesio veiklai, kuri leidžia jums jaustis puikiai. Tai ypač aktualu stipriai užsiėmusiems žmonėms, pavyzdžiui, vaikus auginantiems tėvams, kurie dieną ar vakare neturi galimybės skirti laiko savo sveikatai ir emocinei gerovei. Vieniems gerai jaustis padeda mankšta, treniruotė, kitiems – meditacija ar dienoraščio rašymas. Kas leidžia gerai jaustis jums? Jei nemėgstate sportuoti ar rašyti, gal jums užteks tiesiog plačiai atverti langą ir kurį laiką pakvėpuoti tyru lauko oru? Galimas bet koks veiksmas ar veikla, kuri leidžia pasijusti geriau.

3. Kokie žmonės jus įkvepia? Rašytojai, muzikantai, verslininkai, keliautojai? Pasidomėkite, kaip jie pradeda savo dieną. Galbūt kai kurie ryto ritualai tiks ir jums. Pasidarykite sąrašą galimų ryto ritualų ir po truputį juos išbandykite. 

4. Verta atrasti ne tik tai, ką galėtumėte pradėti daryti, bet ir ko nebedaryti. Galbūt nuskambėjus žadintuvui iš karto pakilti iš lovos, o ne įjungti snaudimo režimą? Gal užuot tikrinus socialinius tinklus dar lovoje verčiau mėgautis tyla, o ne informaciniu triukšmu? Galite susidaryti „NE“ sąrašą – dalykų, kurių niekada neturėtumėte daryti ryte. 

5. Atsisakykite lūkesčių ir nesiekite tobulumo. Juk siekiate gyventi ramiau ir produktyviau, o ne patirti daugiau įtampos. Rytais būkite lankstūs ir atsipalaidavę, leiskite sau atrasti tai, kas veikia geriausiai. Pasirinkę ritualus, juos išbandykite ir stebėkite, kaip jaučiatės. Ar jie leidžia jums pasiekti tam tikrų pokyčių, kurių trokštate? Jei taip, puiku. Jei ne, nebijokite išbandyti kažką naujo.

6. Būkite nuoseklūs. Naudingi ir teigiamą poveikį turintys ryto įpročiai susiformuos tik tada, kai tai darysite kasdien. Tačiau ir kurį laiką praleidę, nebauskite savęs, tiesiog grįžkite prie to, kas jums leido gerai jaustis ir džiaugtis puikia dienos pradžia. 

Ryto įpročių idėjos

Be rytinio dušo, mankštos, meditacijos ar skaitymo, galima atrasti dar daug kitokių įkvepiančių ryto ritualų. Prieš jus – vienuolika idėjų, kad jūsų ryto rutina būtų tobula. 

  • Pasakykite pirmam sutiktam žmogui ką nors gražaus. Malonus elgesys užkrečiamas. Todėl gerumas visada grįš pas jus. 
  • Pasiklokite lovą. Atlikę pirmąją šios dienos užduotį jausitės labiau motyvuoti imtis kitų darbų.
  • Pasivaikščiokite. Tai vienas geriausių ryto įpročių. Jis ne tik naudingas sveikatai, bet ir padeda nuraminti mintis, pasisemti idėjų prieš pradedant darbą. 
  • Atlikite trumpą vizualizaciją. Įsivaizduokite, kokia gera bus diena ir kaip šauniai jausitės užbaigę visus numatytus darbus.
  1. Pasakykite komplimentą sau. Pažvelkite į veidrodį ir pagirkite save. Jausitės labiau pasitikintys savimi. 
  • Užrašykite tris priežastis, dėl kurių jūsų diena bus sėkminga. Pozityvios mintys labiau motyvuoja pradėti darbus.
  • Klausykitės motyvuojančių dainų. Galite sudaryti įkvepiančių ryto dainų grojaraštį. 
  • Apkabinkite ir priglauskite savo artimus žmones. Tai primins, kokie esate svarbūs vieni kitiems. 
  • Penkis kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Gilus kvėpavimas ramina, atpalaiduoja ir kartu suteikia daugiau energijos pradėti dienos darbus.
  • Vienu žodžiu apibūdinkite būsimą dieną. Kokia ji bus? Užsirašykite tą žodį ir padėkite matomoje vietoje arba visą dieną turėkite su savimi. 
  • Skaitykite tik geras naujienas. Tyrimai rodo, kad vos penkios minutės neigiamos informacijos gali sugadinti nuotaiką visai dienai. Gal verčiau tas penkias minutes skirkime pozityvioms žinioms?

Comments are closed.